top of page
02ecf2c3-9e62-4ece-b95d-cfced87acb27.JPG

JOSH PRICE

  • Instagram
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

My Story

Young but such hardworking and talented one! Josh Price dancer & choreographer coming from New Jersey but now based in Los Angeles. He took his very first dance class when he was 7 years old. At the age of  10, he joined the team team ICONic Boyz. Josh also joined the well known dance crew immaBEAST led by WilldaBeast Adams and previously performed at the 1st annual YouTube Awards. He is trained in hip hop, tap, jazz, contemporary and ballet. 

Has worked with artists such as T-Pain, Chris Brown, Janet Jackson, Jason Derulo, Katy Perry, Daddy Yankee & Rihanna. He has taught his choreography internationally in over 30 countries before the age of 18 & is a member of the crew S-Rank!

Dizajn bez názvu (7).png

Mladý, ale tak pracovitý a talentovaný! Josh Price je  tanečník a choreograf, ktorý pochádza z New Jersey, ale aktuálne žije v Los Angeles. Úplne prvú tanečnú hodinu absolvoval, keď mal 7 rokov. Ako 10-ročný sa pripojil k tímu ICONic Boyz. Josh sa tiež pripojil k známej tanečnej skupine immaBEAST pod vedením WilldaBeast Adams a predtým účinkoval na 1. ročníku ceny YouTube Awards. Je trénovaný v hiphope, stepe, jazze, contemporary a balete.

 

Vystupoval už s takými veľkými umelcami ako T-Pain, Chris Brown alebo Janet Jackson, Jason Derulo, Katy Perry, Daddy Yankee & Rihanna. Svoje choreografie učil medzinárodne vo viac ako 30 krajinách do svojich 18 rokov a je členom crew S-Rank!

bottom of page